dcsimg

Cissus quadrangularis ( Polish )

provided by wikipedia POL

Cissus quadrangularis L. – gatunek rośliny z rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W odróżnieniu od większości innych cissusów jest gatunkiem sucholubnym[3]. Zasięg gatunku obejmuje tropikalną i wschodnią Afrykę oraz południową Azję od Półwyspu Arabskiego, poprzez Półwysep Indyjski, po Półwysep Indochiński i Filipiny. Roślina jest poza tym rozpowszechniona w uprawie[4].

Morfologia

Cissus quadrangularis
 src=
Cissus quadrangularis w ogrodzie botanicznym "Guatiza Jardín de Cactus" w Teguise na Wyspach Kanaryjskich
 src=
Kwiatostan
 src=
Młody pęd z liśćmi
 src=
Cissus quadrangularis doskonale rośnie nawet pozbawiony liści
Pokrój
Rośliny o budowie płożących się sukulentów[5].
Łodyga
Zielne zgrubiałe pędy są zmodyfikowane w magazynujące wodę zgrubiałe segmenty o długości 8–10 cm i szerokości 1,2–1,5 cm. W przekroju mają czworokątny kształt, stąd nazwa łacińska gatunku. Łodyga na kantach jest oskrzydlona, a węzły są zwężone. Na międzywęźlach wyrastają z rzadka pojedyncze, nierozgałęzione wąsy czepne oraz liście. Starsze pędy są niemal bezlistne i funkcję asymilacyjną pełnią same pędy.
Liście
Jasnozielone, są zrzucane w niesprzyjających warunkach podczas pory gorącej. Nagi ogonek ma od 6 do 12 mm długości. Niepodzielona blaszka liściowa jest jajowata, całobrzega lub sercowata, ząbkowana, 3-klapowa. Liście są cienkie i nagie po obu stronach, osiągają od 3 do 5 cm długości i szerokości. Przylistki są jajowate lub klinowate[5][3].
Kwiaty
Niepozorne, zebrane w niewielkie baldachokształtne kwiatostany na szypułach długości od 1 do 2,5 cm długości. Pojedyncze kwiaty mają ok. 2 mm długości. Cztery płatki korony mają barwę białą lub różową. Są owalne, na szczycie kapturkowato wygięte. Zalążnia naga z szydłowato wyciągniętym słupkiem zakończonym drobnym znamieniem[5].
Owoce
Jednonasienne, czerwone i bardzo kwaśne jagody o średnicy 6–10 mm[5].

Zastosowanie

Cissus quadrangularis był od wieków wykorzystywany w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Obecnie jest stosowany w preparatach wzmacniających kości np. u osób chorych na osteoporozę lub po przebytych kontuzjach[6]. Stosuje się go także w leczeniu wielu innych schorzeń, m.in. przeciw astmie, hemoroidom czy malarii[7]. Jest również ważnym składnikiem licznych środków odchudzających[8] oraz preparatów wspomagających przyrost masy mięśniowej – jako alternatywa dla sterydów anabolicznych[7]. Grube pędy bywają gotowane i spożywane[5].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 30 stycznia 2012].
  2. a b The Plant List (ang.). [dostęp 30 stycznia 2012].
  3. a b Cissus quadrangularis [w: Top Tropicals] (ang.). [dostęp 30 stycznia 2012].
  4. Taxon: Cissus quadrangularis L. (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2012-01-31].
  5. a b c d e Cissus quadrangularis (ang.). W: Flora of Pakistan [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-01-31].
  6. Bhagath Kumar Potu i inni: Petroleum Ether Extract of Cissus Quadrangularis Enhances Bone Marrow Mesenchymal Stem Cell Proliferation and Facilitates Osteoblastogenesis (ang.). 27 stycznia 2009. [dostęp 30 stycznia 2012].
  7. a b Cissus quadrangularis [w: Natural Medicine Comprehensive Database] (ang.). [dostęp 30 stycznia 2012].
  8. Julius Oben i inni: The use of a Cissus quadrangularis formulation in the management of weight loss and metabolic syndrome (ang.). Lipids in Health and Disease, 2 września 2006. [dostęp 30 stycznia 2012].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Cissus quadrangularis: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Cissus quadrangularis L. – gatunek rośliny z rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W odróżnieniu od większości innych cissusów jest gatunkiem sucholubnym. Zasięg gatunku obejmuje tropikalną i wschodnią Afrykę oraz południową Azję od Półwyspu Arabskiego, poprzez Półwysep Indyjski, po Półwysep Indochiński i Filipiny. Roślina jest poza tym rozpowszechniona w uprawie.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL