Sowica ciemnolica, w jęz. maoryskim: ruru, (Ninox novaeseelandiae) – gatunek ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Występuje w całej Nowej Zelandii, Tasmanii, w większości kontynentalnej Australii, po Timor i południową część Nowej Gwinei oraz na otaczających je wyspach. Jest to najmniejsza sowa występująca w Australii, a jednocześnie jest to najbardziej rozpowszechniona tam sowa. Gatunek nie jest zagrożony.
Jedna z wielu jej nazw w języku angielskim, „book book”, odnosi się do wydawanego przez nią charakterystycznego, dwutonowego dźwięku. Innym dźwiękiem wydawanym przez sowicę ciemnolicą jest niskie, powtarzalne i monotonne mor-mor-mor. Stąd pochodzi inna potoczna nazwa w języku angielskim: „morepork”[3].
Długość ciała 29 cm, masa ciała samców 156 g, samic 170 g[4]. Upierzenie ciemne, czerwonawo-brązowe, z płowymi pasami w górnej części ciała[4][3]. Żółte lub żółtawo-brązowe nogi są opierzone, z gołymi palcami[3]. Szlara szarawo-biała z białymi lub czerwono-brązowymi brwiami[4].
Sowica ciemnolica jest drapieżnikiem. Do jej pożywienia zalicza się owady, pająki, jaszczurki, płazy oraz małe i średniej wielkości ssaki, a także inne ptaki i młode pałanki wędrowne (Pseudocheirus peregrinus)[4][5]. Prowadzą nocny tryb życia, choć polują głównie o zmierzchu[5].
Wyróżnia się co najmniej cztery podgatunki sowicy ciemnolicej[6]:
Wyróżniane podgatunki N. n. novaeseelandiaeSowica ciemnolica, w jęz. maoryskim: ruru, (Ninox novaeseelandiae) – gatunek ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Występuje w całej Nowej Zelandii, Tasmanii, w większości kontynentalnej Australii, po Timor i południową część Nowej Gwinei oraz na otaczających je wyspach. Jest to najmniejsza sowa występująca w Australii, a jednocześnie jest to najbardziej rozpowszechniona tam sowa. Gatunek nie jest zagrożony.
Jedna z wielu jej nazw w języku angielskim, „book book”, odnosi się do wydawanego przez nią charakterystycznego, dwutonowego dźwięku. Innym dźwiękiem wydawanym przez sowicę ciemnolicą jest niskie, powtarzalne i monotonne mor-mor-mor. Stąd pochodzi inna potoczna nazwa w języku angielskim: „morepork”.