dcsimg

Waran bengalski ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Waran bengalski (Varanus bengalensis) – gatunek gada z rodziny waranów.

Opis
Jest ubarwiony jednolicie brązowo lub cętkowany. Młode ciemnooliwkowe z plamami na grzbiecie.
Rozmiary
Maksymalna długość całkowita do 175 cm, z czego długość ogona wynosi do 100 cm. Osobniki o długości ponad 1,5 m są rzadko spotykane.
Biotop
Tropikalne lasy i dżungle w pobliżu wody.
Pokarm
Duże osobniki umieją wchodzić na pionowe pnie drzew, skąd polują na drzemiące nietoperze. Na ich główne pożywienie składają się małe ssaki, gady, ptaki i ich jaja, ślimaki, stawonogi i ich larwy[3]. Czasem także owoce. Zdarza im się również konsumować padlinę[4].
Zachowanie
Aktywny podczas dnia. Potrafi wspinać się na niemal pionowe powierzchnie oraz zeskakiwać z wysokości blisko 20 m bez żadnego uszczerbku[5]. W wysokiej trawie co jakiś czas staje na tylnych nogach podpierając się ogonem i obserwuje okolice. Ogon stanowi też napęd podczas pływania oraz ochrony przed drapieżnikami. Bardzo szybko biega. Behawior samców znacznie różni się od behawioru samic, w szczególności w sposobach zdobywania pokarmu oraz aspektach zachowań społecznych. Samce mają tendencję do pożywiania się częściej i dłużej oraz są bardziej dostosowani do zmieniających się warunków środowiska. Ponadto są mniej nieśmiali i bardziej ciekawi swojego gatunku.
Rozmnażanie
Jest jajorodny.
Występowanie
Azja Zachodnia i Południowo-Wschodnia, od Iranu, Afganistanu i zachodniego Pakistanu, przez Indie po wyspy Indonezji i Filipin.

Przypisy

  1. Varanus bengalensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Varanus bengalensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Auffenberg (1994), s. 349
  4. Auffenberg (1994), s. 267
  5. Hanna Dobrowolska: Gady. Warszawa: PWN, 1981. ISBN 83-01-00957-8.

Bibliografia

  • Encyklopedia multimedialna WIEM, Edycja 2006
  • Walter Auffenberg. Intersexual Differences in Behavior of Captive Varanus Bengalensis (Reptilia, Lacertilia, Varanidae). „Journal of Herpetology”. 13 (3), s. 313-315, 1979. Florida State Museum, Gainesville (ang.).
  • Walter Auffenberg: The Bengal Monitor. University Press of Florida, 1994, s. 494. ISBN 0-8130-1295-3.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Waran bengalski: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Waran bengalski (Varanus bengalensis) – gatunek gada z rodziny waranów.

Opis Jest ubarwiony jednolicie brązowo lub cętkowany. Młode ciemnooliwkowe z plamami na grzbiecie. Rozmiary Maksymalna długość całkowita do 175 cm, z czego długość ogona wynosi do 100 cm. Osobniki o długości ponad 1,5 m są rzadko spotykane. Biotop Tropikalne lasy i dżungle w pobliżu wody. Pokarm Duże osobniki umieją wchodzić na pionowe pnie drzew, skąd polują na drzemiące nietoperze. Na ich główne pożywienie składają się małe ssaki, gady, ptaki i ich jaja, ślimaki, stawonogi i ich larwy. Czasem także owoce. Zdarza im się również konsumować padlinę. Zachowanie Aktywny podczas dnia. Potrafi wspinać się na niemal pionowe powierzchnie oraz zeskakiwać z wysokości blisko 20 m bez żadnego uszczerbku. W wysokiej trawie co jakiś czas staje na tylnych nogach podpierając się ogonem i obserwuje okolice. Ogon stanowi też napęd podczas pływania oraz ochrony przed drapieżnikami. Bardzo szybko biega. Behawior samców znacznie różni się od behawioru samic, w szczególności w sposobach zdobywania pokarmu oraz aspektach zachowań społecznych. Samce mają tendencję do pożywiania się częściej i dłużej oraz są bardziej dostosowani do zmieniających się warunków środowiska. Ponadto są mniej nieśmiali i bardziej ciekawi swojego gatunku. Rozmnażanie Jest jajorodny. Występowanie Azja Zachodnia i Południowo-Wschodnia, od Iranu, Afganistanu i zachodniego Pakistanu, przez Indie po wyspy Indonezji i Filipin.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL