dcsimg

Leming brunatny ( Polish )

provided by wikipedia POL

Leming brunatny[2], dawniej także: leming syberyjski[3] (Lemmus sibiricus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, plemienia lemingów i rodzaju leming (Lemmus), zamieszkujący północną Palearktykę.

Taksonomia

Pierwotnie gatunek ten był definiowany jako obejmujący swym zasięgiem północną Rosję, Alaskę i północną Kanadę. Po badaniach kariotypu i genotypu wyróżnia się w obrębie tego zasięgu 3 różne gatunki: L. sibiricus, L. amurensis i L. trimucronatus, przy czym L. sibiricus obejmuje rejon zachodni i północny pierwotnego zasięgu[4].

Nazwa zwyczajowa

W polskiej literaturze dla oznaczenia gatunku używana była także nazwa zwyczajowa „leming syberyjski”[3]. Ostatecznie w wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” gatunkowi przypisano oznaczenie leming brunatny[2].

Rozprzestrzenienie

Zamieszkuje północno-wschodnią Europę i północną Azję. Występuje od okolic Archangielska nad Morzem Białym[1][4] po rejon Kołymy[1] (według innych źródeł do zachodniego brzegu Leny[4]). Oprócz tundry kontynentalnej żyje na Wyspie Wrangla i Nowej Syberii[1].

Ekologia

Gatunek pospolicie występujący w tundrze. Największe zagęszczenie populacja osiąga na nizinnych terenach obficie pokrytych mchem i turzycami. Spotkać go można również na podmokłych i krzewiastych terenach podgórskich oraz podmokłej krawędzi strefy lasów (Archangielsk, północny Ural, Półwysep Gydański, Tajmyr)[1].

Żyje w norach, w dużych koloniach. Zimą kopie tunele po śniegiem oraz tworzy duże okrągłe gniazda. Odżywia się turzycami, wełniankami, mchami i krzewami[5][1].

Sezon rozrodczy trwa od czerwca do sierpnia, ale w latach o niskim zagęszczeniu populacji zaczyna się tuż po roztopach i kończy później. Dorosłe, które przetrwają zimę, giną pod koniec następnego sezonu. Samica wydaje w ciągu lata 4 do 5 miotów po 5 do 6 młodych w każdym. Podobnie jak leming właściwy, gatunek odznacza się dużymi fluktuacjami wielkości populacji w cyklu 3-4 letnim, jednakże jego migracje są mniej spektakularne[1][5].

Podgatunki

Wyróżnia się 3 podgatunki tego leminga[1]:

Przypisy

  1. a b c d e f g h Lemmus sibiricus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2015-11-04] (ang.).
  2. a b Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. a b Stanisław Bielak. Lemingi – mali mieszkańcy tundry. „Zielona Liga”, s. 18-19, luty 2008.
  4. a b c d Lemmus sibiricus in: Wilson & Reeder's Mammal Species of the World 3d Ed.. [dostęp 2013-11-21].
  5. a b I. M. Gromov, M. A. Erbaeva: Mammal fauna of Russia and adjacent territories. Lagomorphs and Rodents. 1995.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Leming brunatny: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Leming brunatny, dawniej także: leming syberyjski (Lemmus sibiricus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, plemienia lemingów i rodzaju leming (Lemmus), zamieszkujący północną Palearktykę.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL