dcsimg

Pelikan kędzierzawy ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
 src=
Pelecanus crispus

Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny pelikanów (Pelecanidae). Występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji, poza tym w Europie: w deltach Wołgi i Dunaju oraz na jeziorach Prespa i Ochrydzkim. W starożytności gniazdował w Europie Zachodniej, a do połowy XIX wieku na Węgrzech. Zimuje w południowej Azji. Tylko wyjątkowo pojawia się w Polsce[3]. Osobniki tego gatunku zostały kilkakrotnie sfotografowane na terenie Polski w 2010 roku, również w Warszawie[4], a także w latach: 2015 i 2016. [5]

Cechy gatunku
Upierzenie ciała białe z szaroniebieskim nalotem, srebrne pokrywy skrzydeł. Lotki pierwszorzędowe czarne, drugorzędowe szare. Linia upierzenia na czole prosta. Na głowie i szyi nastroszony czub. Dziób długi i potężny, żółty. W szacie godowej worek skórny pod żuchwą jest pomarańczowo-czerwony, w spoczynkowej – różowy. Nogi szaroniebieskie, żółta plama na piersi. Młode białe.
Wymiary średnie
  • Długość ciała ok. 160–175 cm[6]
  • Rozpiętość skrzydeł 280–290 cm[6]
  • Masa ok. 11–15 kg
Biotop
Rozlewiska, duże jeziora, delty rzek z dużą ilością wysepek lub szerokim pasem trzcin, rzadziej wybrzeża.
Gniazdo
Gnieździ się kolonijnie. Gniazda blisko siebie. Gniazda buduje z trzcin, traw i patyków, spaja je odchodami[7].
Jaja
W zniesieniu 2–4 jaja[7].
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane przez okres około 31 dni. Młode stają się w pełni opierzone po 75–85 dniach życia. Dojrzałość płciową osiągają po 3 lub 4 latach[7].
Pożywienie
Niemal wyłącznie ryby. Poluje samotnie lub współpracuje w grupach[7].
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową Czerwona księga VU, CITES 1A.

Zobacz też

Przypisy

  1. Pelecanus crispus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Pelecanus crispus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Ludwik Tomiałojć, Tadeusz Stawarczyk: Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany. Wrocław: PTPP "pro Natura", 2003, s. 82. ISBN 83-919626-1-X.
  4. Strona internetowa SO PTZool: Orzeczenia bieżące. 2010. [dostęp 27 września 2010].
  5. Galeria fotografii | CLANGA.com, clanga.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  6. a b P. Sterry, A. Cleave, A. Clements, P. Goodfellow: Ptaki Europy: przewodnik ilustrowany. Warszawa: Horyzont, 2002. ISBN 83-7311-341-X.
  7. a b c d Dalmatian Pelican Pelecanus crispus. ARKive. [dostęp 7 września 2015].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pelikan kędzierzawy: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Pelecanus crispus

Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny pelikanów (Pelecanidae). Występuje wyspowo, głównie w południowo-zachodniej Azji, poza tym w Europie: w deltach Wołgi i Dunaju oraz na jeziorach Prespa i Ochrydzkim. W starożytności gniazdował w Europie Zachodniej, a do połowy XIX wieku na Węgrzech. Zimuje w południowej Azji. Tylko wyjątkowo pojawia się w Polsce. Osobniki tego gatunku zostały kilkakrotnie sfotografowane na terenie Polski w 2010 roku, również w Warszawie, a także w latach: 2015 i 2016.

Cechy gatunku Upierzenie ciała białe z szaroniebieskim nalotem, srebrne pokrywy skrzydeł. Lotki pierwszorzędowe czarne, drugorzędowe szare. Linia upierzenia na czole prosta. Na głowie i szyi nastroszony czub. Dziób długi i potężny, żółty. W szacie godowej worek skórny pod żuchwą jest pomarańczowo-czerwony, w spoczynkowej – różowy. Nogi szaroniebieskie, żółta plama na piersi. Młode białe. Wymiary średnie Długość ciała ok. 160–175 cm Rozpiętość skrzydeł 280–290 cm Masa ok. 11–15 kg Biotop Rozlewiska, duże jeziora, delty rzek z dużą ilością wysepek lub szerokim pasem trzcin, rzadziej wybrzeża. Gniazdo Gnieździ się kolonijnie. Gniazda blisko siebie. Gniazda buduje z trzcin, traw i patyków, spaja je odchodami. Jaja W zniesieniu 2–4 jaja. Wysiadywanie Jaja wysiadywane przez okres około 31 dni. Młode stają się w pełni opierzone po 75–85 dniach życia. Dojrzałość płciową osiągają po 3 lub 4 latach. Pożywienie Niemal wyłącznie ryby. Poluje samotnie lub współpracuje w grupach. Ochrona Objęty ochroną gatunkową Czerwona księga VU, CITES 1A.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL