dcsimg

Pstrokaczek ukraiński ( Polish )

provided by wikipedia POL
Poecilimon ukrainicus Bej-Bienko, 1951 Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ stawonogi Gromada owady Podgromada uskrzydlone Rząd prostoskrzydłe Rodzina pasikonikowate Podrodzina długoskrzydlakowe Rodzaj Poecilimon Gatunek pstrokaczek ukraiński

Pstrokaczek ukraiński (Poecilimon ukrainicus) – gatunek owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych, jeden z mniejszych przedstawicieli rodzaju Poecilimon. Jest blisko spokrewniony z Poecilimon fussi, z którym jest przez niektórych autorów synonimizowany. Obydwa gatunki różnią szczegóły morfologii oraz charakterystyka skomplikowanych pieśni godowych wykonywanych przez samce[1]. Trzecim, podobnym do wymienionych, gatunkiem jest Poecilimon intermedius.

Pstrokaczek ukraiński został opisany jako odrębny gatunek w 1951 z Ukrainy[2]. Jego występowanie stwierdzono również w Mołdawii i Polsce (na pograniczu Wyżyny Lubelskiej i Roztocza). W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym i nielicznym, a także jedynym znanym przedstawicielem rodzaju Poecilimon[3].

Biologia pstrokaczka jest słabo poznana. Na terenie Polski zaobserwowano pojawianie się larw w maju, a osobników dorosłych na przełomie czerwca i lipca[3]. Jest owadem kserotermicznym, ciepłolubnym, preferującym miejsca nasłonecznione[4], jak polany, czy skraj lasu[3].

W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt zaliczony został do kategorii VU (gatunki wysokiego ryzyka, narażone na wyginięcie)[3].

Wizerunek tego szarańczaka umieszczono na rewersach dwóch srebrnych monetach (o nominale 2 i 10 hrywien) z serii "Flora and Fauna" wprowadzonych do obiegu w 2006 przez Narodowy Bank Ukrainy. Nad sylwetką owada umieszczono napis "ПИЛКОХВІСТ УКРАЇНСЬКИЙ", a pod nią "POECILIMON UKRAINICUS"[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. R.D. Zhantiev, O.S. Korsunovskaya. Acoustic signals of the bushcrickets of tribe Barbitistini (Orthoptera: Tettigoniidae: Phaneropterinae) from eastern Europe and Caucasus. I. Poecilimon Fisch., Isoimon B.-Bienko. „Russian Entomological Journal”. 14 (2), s. 101–111, 2005. ISSN 0132-8069 (ang.).
  2. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Poecilimon ukrainicus Bei-Bienko, 1951 (ang.). [dostęp 19 września 2010].
  3. a b c d Anna Liana: Polska Czerwona Księga Zwierząt: Poecilimon ukrainicus Bey-Bienko, 1951. Instytut Ochrony Przyrody PAN. [dostęp 19 września 2010].
  4. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  5. Commemorative Coins “Ukrainian Bush Cricket (Poecilimon Ukrainicus)” (ang.). National Bank of Ukraine. [dostęp 19 września 2010].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pstrokaczek ukraiński: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pstrokaczek ukraiński (Poecilimon ukrainicus) – gatunek owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych, jeden z mniejszych przedstawicieli rodzaju Poecilimon. Jest blisko spokrewniony z Poecilimon fussi, z którym jest przez niektórych autorów synonimizowany. Obydwa gatunki różnią szczegóły morfologii oraz charakterystyka skomplikowanych pieśni godowych wykonywanych przez samce. Trzecim, podobnym do wymienionych, gatunkiem jest Poecilimon intermedius.

Pstrokaczek ukraiński został opisany jako odrębny gatunek w 1951 z Ukrainy. Jego występowanie stwierdzono również w Mołdawii i Polsce (na pograniczu Wyżyny Lubelskiej i Roztocza). W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym i nielicznym, a także jedynym znanym przedstawicielem rodzaju Poecilimon.

Biologia pstrokaczka jest słabo poznana. Na terenie Polski zaobserwowano pojawianie się larw w maju, a osobników dorosłych na przełomie czerwca i lipca. Jest owadem kserotermicznym, ciepłolubnym, preferującym miejsca nasłonecznione, jak polany, czy skraj lasu.

W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt zaliczony został do kategorii VU (gatunki wysokiego ryzyka, narażone na wyginięcie).

Wizerunek tego szarańczaka umieszczono na rewersach dwóch srebrnych monetach (o nominale 2 i 10 hrywien) z serii "Flora and Fauna" wprowadzonych do obiegu w 2006 przez Narodowy Bank Ukrainy. Nad sylwetką owada umieszczono napis "ПИЛКОХВІСТ УКРАЇНСЬКИЙ", a pod nią "POECILIMON UKRAINICUS".

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL