dcsimg

Бражник олеандровий ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Зовнішній вигляд

Довжина передніх крил 4,5-6,5 сантиметри. Вони вузькі з хвилястим нижнім краєм. Задні крила значно менші, з витягнутим верхом. Крила яскравого болотяного зеленого кольору зі світлими полями. Також присутні рожево-червоні та фіолетові смуги різних відтінків[4]. Задні крила фіолетово-сірі з широкою зеленою і білою поперечними лініями на краях.

Тіло зверху оливково-зелене з білими передніми краями сегментів[5].

Ареал та деталі розповсюдження

Бражника можна зустріти в Південній Європі, Африці, на Близькому Сході, в Індії. У Середземномор'ї мешкає в долинах річок, водойм, які висохли, в місцях скупчення олеандру. У Центральній Європі є рідкісним видом, оскільки не є тут постійним мешканцем, може зустрічатись у парках, де є кормова для гусені рослина. Іммігрант у теплі роки.

Північніше Альп зустрічається рідко (перших метеликів тут можна побачити в червні), а південніше навпаки — регулярно і часто[4].

На території України олеандровий бражник зустрічається в Криму (у місцях концентрації кущів олеандру). Можлива територія розповсюдження також Причорномор'я та Приазов'я[6].

Гусінь і лялечка

Живе у серпні-вересні. Великих розмірів, зеленого кольору, крім останніх двох сегментів, які жовтуватого кольору. У рідкісних випадках може бути вся жовтуватого кольору. З четвертого по одинадцяте кільце вздовж тіла йде біла смуга. На третьому кільці два блакитних з чорним обрамленням вічка. На кінці ріг. Лялечка бурого кольору, місцями з маленькими чорними цятками. Перетворюється гусениця на лялечку зазвичай в рихлому ґрунті[4]. Кормові рослини: олеандр (Nerium oleander) — основна. Також: барвінок, листки винограду[4].

Захист виду

Був занесений до Червоної книги УРСР (1980) та СРСР (1984)[6]. Був також і серед комах Червоної книги України (1994)[7], але виключений звідти у 2009 році через відновлення його чисельності до безпечного рівня[8].

Див. також

Примітки

  1. Fauna Europaea.
  2. а б Sphingidae of the Western Palaearctic. A.R. Pittaway
  3. Каабак Л. В. Сочивко А. В. Бабочки мира. — М.: Аванта+, 2001 — с. 179.
  4. а б в г Райххолф-Рим Х. Бабочки — М.: ООО «Издательство АСТ»: ООО «Издательство Астрель», 2002. — с. 126.
  5. Ламперт Карл. Атлас бабочек и гусениц. — Мн.: Харвест, 2003 — с. 220.
  6. а б Будашкин Ю. И. Ефетов К. А. Бабочки Крыма — Симферополь: Таврия, 1990. — с. 25.
  7. Червона книга України (1994). Бражник олеандровий Daphnis nerii (Linnaeus, 1758).
  8. Перелік видів тварин, що виключені з Червоної книги України (тваринний світ). Затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 17 червня 2009 р. № 313

Посилання

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK