dcsimg
Image of Anamirta cocculus (L.) Wight & Arn.
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Moonseed Family »

Anamirta cocculus (L.) Wight & Arn.

Anamirta cocculus ( Polish )

provided by wikipedia POL

Anamirta cocculus Becc. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae) z monotypowego rodzaju Anamirta Colebrooke,, 1821. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej – na obszarze od Indii i Sri Lanki poprzez Andamany i Nikobary, Tajlandię, Indonezję, po Filipiny i Nową Gwineę[3]. Jest to liana o bruzdowanej korze. Zawiera pikrotoksynę i wykorzystywana jest do trucia ryb[4]. Jest też rośliną toksyczną dla ssaków[3]. Roślina wykorzystywana jest do nadawania goryczy piwu, jako środek pasożytobójczy i przeciw wszawicy, także w przypadku zatruć barbituranami i leczeniu schizofrenii[4].

Morfologia

Drewniejące pnącze. Liście osadzone na ogonkach o długości 6—18 (rzadko do 26) cm, nagich, najcieńszych w połowie długości. Kwiaty skupione w kwiatostanach osiągających 40 cm długości, z bocznymi rozgałęzieniami o długości do 5 cm[5].

Systematyka

Rodzaj z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae)[1]. W obrębie rodziny zaliczany jest do plemienia Coscinieae i podrodziny Chasmantheroideae[3].

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-09-29].
  2. a b Anamirta cocculus (L.) Wight & Arn.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-12-12].
  3. a b c Taxon: Anamirta cocculus (L.) Wight & Arn.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [on-line]. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. [dostęp 2018-12-12].
  4. a b David J. Mabberley: Mabberley's Plant-Book. Cambridge University Press, 2017, s. 379. ISBN 978-1-107-11502-6.
  5. Anamitra cucculus. W: Flora Malesiana [on-line]. [dostęp 2018-12-12].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Anamirta cocculus: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Anamirta cocculus Becc. – rodzaj roślin z rodziny miesięcznikowatych (Menispermaceae) z monotypowego rodzaju Anamirta Colebrooke,, 1821. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej – na obszarze od Indii i Sri Lanki poprzez Andamany i Nikobary, Tajlandię, Indonezję, po Filipiny i Nową Gwineę. Jest to liana o bruzdowanej korze. Zawiera pikrotoksynę i wykorzystywana jest do trucia ryb. Jest też rośliną toksyczną dla ssaków. Roślina wykorzystywana jest do nadawania goryczy piwu, jako środek pasożytobójczy i przeciw wszawicy, także w przypadku zatruć barbituranami i leczeniu schizofrenii.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL