dcsimg

Antigonon ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src=
Květy antigononu mexického

Antigonon[1] (Antigonon) je rod rostlin z čeledi rdesnovité. Jsou to popínavé úponkaté bylinypolokeře s podzemními hlízami a jednoduchými střídavými listy. Květy jsou obvykle růžové nebo purpurové, pětičetné, plodem je nažka. Rod zahrnuje 3 až 8 druhů a je rozšířen v Mexiku a Střední Americe. Antigonon mexický je v tropech a subtropech pěstován jako okrasná rostlina.

Popis

Antigonony jsou popínavé bylinypolokeře s podzemními kořenovými hlízami, šplhající pomocí ovíjivých stonků a úponků. Úponky jsou úžlabní i vrcholové, zakončující květenství. Listy jsou vytrvalé nebo opadavé, jednoduché, střídavé, řapíkaté, s celokrajnou nebo na okraji zvlněnou čepelí. Čepel je široce vejčitá, trojúhelníkovitá nebo uťatá. Botka je obvykle opadavá, papírovitá. Květy jsou oboupohlavné, uspořádané ve svazečcích skládajících vrcholové a úžlabní hrozny. Květenství jsou často nahloučená na vrcholech lodyh. Okvětí je růžové až purpurové (některé formy mají květy bílé či nažloutlé), nerozlišené, zvonkovité, složené z 5 korunovitých, na bázi srostlých okvětních lístků. Vnější 3 lístky jsou širší než 2 vnitřní. Okvětí je vytrvalé a za plodu se zvětšuje. Tyčinek je nejčastěji 8, nitky jsou asi do poloviny srostlé v trubičku. Prašníky jsou žluté nebo načervenalé. Čnělky jsou 3 a jsou volné, prohnuté, zakončené ledvinovitě hlavatými bliznami. Nažky jsou hnědé, bezkřídlé, obalené vytrvalým okvětím.[2][3]

Rozšíření

Rod zahrnuje (v závislosti na taxonomickém pojetí) 3 až 8 druhů. Je přirozeně rozšířen v Mexiku a Střední Americe.[3] Antigonon mexický pochází z Mexika, vlivem pěstování však zdomácněl i v jiných částech tropů, zejména v Karibiku, Jižní Americe, Asii a Africe.[2][3]

Taxonomie

Rod Antigonon je v rámci čeledi rdesnovité řazen do podčeledi Eriogonoideae. Rod čeká na revizi a jednotlivé druhy jsou nedostatečně definované,[4] s čímž souvisí i rozdílný počet udávaných druhů v různých zdrojích (od 3[5] až do 8[3]).

Zástupci

Význam

Antigonon mexický je pěstován v tropech celého světa jako okrasná rostlina. Kvete téměř po celý rok. Byly vyšlechtěny i okrasné kultivary, např. bělokvětý cv. 'Album'. Řidčeji se pěstuje i podobný druh A. guatemalense.[6]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
  2. a b FREEMAN, Craig C. Flora of North America: Antigonon [online]. Dostupné online. (anglicky)
  3. a b c d BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VIII). Missouri: Timber Press, 2004. ISBN 0-930723-36-9. (anglicky)
  4. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 2. Berlin: Springer, 1993. ISBN 978-3-642-08141-5. (anglicky)
  5. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
  6. LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Antigonon: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src= Květy antigononu mexického

Antigonon (Antigonon) je rod rostlin z čeledi rdesnovité. Jsou to popínavé úponkaté bylinypolokeře s podzemními hlízami a jednoduchými střídavými listy. Květy jsou obvykle růžové nebo purpurové, pětičetné, plodem je nažka. Rod zahrnuje 3 až 8 druhů a je rozšířen v Mexiku a Střední Americe. Antigonon mexický je v tropech a subtropech pěstován jako okrasná rostlina.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ