dcsimg

Description

provided by Flora of Zimbabwe
Climbers. Leaves alternate, petiolate, entire with cordate to hastate base. Inflorescence of racemes which terminate in a tendril. Perianth of 5 brightly coloured segments; outer 2 or 3 cordate or ovate, inner oblong. Stamens 8. Styles 3. Fruit a 3-angled achene, loosely surrounded by the enlarged papery perianth.
license
cc-by-nc
copyright
Mark Hyde, Bart Wursten and Petra Ballings
bibliographic citation
Hyde, M.A., Wursten, B.T. and Ballings, P. (2002-2014). Antigonon Flora of Zimbabwe website. Accessed 28 August 2014 at http://www.zimbabweflora.co.zw/cult/genus.php?genus_id=2115
author
Mark Hyde
author
Bart Wursten
author
Petra Ballings
original
visit source
partner site
Flora of Zimbabwe

Antigonon ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src=
Květy antigononu mexického

Antigonon[1] (Antigonon) je rod rostlin z čeledi rdesnovité. Jsou to popínavé úponkaté bylinypolokeře s podzemními hlízami a jednoduchými střídavými listy. Květy jsou obvykle růžové nebo purpurové, pětičetné, plodem je nažka. Rod zahrnuje 3 až 8 druhů a je rozšířen v Mexiku a Střední Americe. Antigonon mexický je v tropech a subtropech pěstován jako okrasná rostlina.

Popis

Antigonony jsou popínavé bylinypolokeře s podzemními kořenovými hlízami, šplhající pomocí ovíjivých stonků a úponků. Úponky jsou úžlabní i vrcholové, zakončující květenství. Listy jsou vytrvalé nebo opadavé, jednoduché, střídavé, řapíkaté, s celokrajnou nebo na okraji zvlněnou čepelí. Čepel je široce vejčitá, trojúhelníkovitá nebo uťatá. Botka je obvykle opadavá, papírovitá. Květy jsou oboupohlavné, uspořádané ve svazečcích skládajících vrcholové a úžlabní hrozny. Květenství jsou často nahloučená na vrcholech lodyh. Okvětí je růžové až purpurové (některé formy mají květy bílé či nažloutlé), nerozlišené, zvonkovité, složené z 5 korunovitých, na bázi srostlých okvětních lístků. Vnější 3 lístky jsou širší než 2 vnitřní. Okvětí je vytrvalé a za plodu se zvětšuje. Tyčinek je nejčastěji 8, nitky jsou asi do poloviny srostlé v trubičku. Prašníky jsou žluté nebo načervenalé. Čnělky jsou 3 a jsou volné, prohnuté, zakončené ledvinovitě hlavatými bliznami. Nažky jsou hnědé, bezkřídlé, obalené vytrvalým okvětím.[2][3]

Rozšíření

Rod zahrnuje (v závislosti na taxonomickém pojetí) 3 až 8 druhů. Je přirozeně rozšířen v Mexiku a Střední Americe.[3] Antigonon mexický pochází z Mexika, vlivem pěstování však zdomácněl i v jiných částech tropů, zejména v Karibiku, Jižní Americe, Asii a Africe.[2][3]

Taxonomie

Rod Antigonon je v rámci čeledi rdesnovité řazen do podčeledi Eriogonoideae. Rod čeká na revizi a jednotlivé druhy jsou nedostatečně definované,[4] s čímž souvisí i rozdílný počet udávaných druhů v různých zdrojích (od 3[5] až do 8[3]).

Zástupci

Význam

Antigonon mexický je pěstován v tropech celého světa jako okrasná rostlina. Kvete téměř po celý rok. Byly vyšlechtěny i okrasné kultivary, např. bělokvětý cv. 'Album'. Řidčeji se pěstuje i podobný druh A. guatemalense.[6]

Odkazy

Reference

 1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
 2. a b FREEMAN, Craig C. Flora of North America: Antigonon [online]. Dostupné online. (anglicky)
 3. a b c d BERRY, P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. VIII). Missouri: Timber Press, 2004. ISBN 0-930723-36-9. (anglicky)
 4. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 2. Berlin: Springer, 1993. ISBN 978-3-642-08141-5. (anglicky)
 5. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky)
 6. LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Antigonon: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src= Květy antigononu mexického

Antigonon (Antigonon) je rod rostlin z čeledi rdesnovité. Jsou to popínavé úponkaté bylinypolokeře s podzemními hlízami a jednoduchými střídavými listy. Květy jsou obvykle růžové nebo purpurové, pětičetné, plodem je nažka. Rod zahrnuje 3 až 8 druhů a je rozšířen v Mexiku a Střední Americe. Antigonon mexický je v tropech a subtropech pěstován jako okrasná rostlina.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

యాంటీ గొనాన్ ( Telugu )

provided by wikipedia emerging languages

యాంటీ గొనాన్ వృక్షము పుష్పించే జాతికి చెందినది.

వర్గీకరణ

 • కింగ్ డం ; ప్లాంటే
 • అన్ ర్యాంక్డ్ ; యూడైకాట్స్
 • అన్ ర్యాంక్డ్ : కోరియూడైకట్సా
 • ఆర్ద్ర్ర్ర్ర్ : క్యారియొఫిల్లేల్స్
 • ఫ్యామిల్య్ : పోలిగోనియేల్స్
 • జీనస్: యాంటీగోనాన్
 • స్పీషీస్:లెప్టోపస్

ఉపయోగాలు

ఆంటీగోనాన్ విత్తనాలు బొగ్గుతో సహా కాల్చి వేరు చేసిపాప్ కార్న్ విధంగా కాలిఫోర్నియా ఆదిమ వాసులు వినియోగిస్తారు.. విత్తనాలు సహాయం తొఫ్రైడ్ కేక్ తయరుచెయవచ్చు.

వివరణ

ఆంటీగొనాన్ లెప్టోఫస్ అనేదిపుష్పించే జాతికి చెందిన ఒక మొక్క. ఆంటీగొనాన్టేండ్రిల్స్ద్ కలిగి పైకి పెరుగుతున్న ఒక తీగ. ఇది 7½ సెంటీమీటర్ల పొడవు పువ్వులు కలిగి వసంత నుండి తెలుపు పువ్వులు కలిగి గుత్తులుగా పుడుతుంటాయి. ఇది భూగర్భదుంపలు, పెద్ద వ్రేళ్ళూ ఏర్పరుస్తుంది. అది ఒక ఫలవంతమైన విత్తనం, విత్తనాలు నీటి మీద తేలుతూ ఉంటాయీ.

ఆర్దిక ప్రాముఖ్యత

దుంపలు టానిక్, పౌశ్టీక విలువలు కలిగి ఉంటాయి. అప్పుడప్పుడు తోటలో అలంకార మొక్కగా కనిపిస్తుంది.

చిత్రమాలిక

మూలాలు

 1. http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxon.pl?3650
 2. http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-2642295
 3. http://www.flowersview.com/Antigonon-leptopus/IMG_8605.jpg.html

బాహ్య లక్షణాలు

1.Wikispecies వద్ద Antigonon leptopus సంబంధించిన వికీమీడియా కామన్స్ డేటా Antigonon leptopus సంబంధించిన మీడియా.

2.Dressler, S .; ష్మిత్, M. & Zizka, G. (2014). "Antigonon leptopus". ఆఫ్రికన్ మొక్కలు - ఒక ఫోటో గైడ్. ఫ్రాంక్ఫర్ట్ / మెయిన్: Forschungsinstitut Senckeng

 1. 1.0 1.1 "Genus: Antigonon Endl". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2008-11-10. Retrieved 2011-01-11.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
వికీపీడియా రచయితలు మరియు సంపాదకులు

Antigonon

provided by wikipedia EN

Antigonon is a genus of flowering plants in the buckwheat family, Polygonaceae. It contains three species[2] native to the Americas.[3]

Antigonon are vines producing branching stems with tendrils from a tuberous root system. Their leaves are alternately arranged, with flowers borne in raceme-like clusters, often toward the ends of the stems. The bell-shaped flowers have five tepals usually in shades of pink or purplish, and sometimes yellowish or white. The stamens are joined at the bases, forming a tube.[3]

Species include:[2][4]

References

Wikimedia Commons has media related to Antigonon.
Wikispecies has information related to Antigonon.
 1. ^ a b "Genus: Antigonon Endl". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2008-11-10. Retrieved 2011-01-11.
 2. ^ a b Antigonon. The Plant List.
 3. ^ a b Antigonon. Flora of North America.
 4. ^ Antigonon. Integrated Taxonomic Information System (ITIS).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Antigonon: Brief Summary

provided by wikipedia EN

Antigonon is a genus of flowering plants in the buckwheat family, Polygonaceae. It contains three species native to the Americas.

Antigonon are vines producing branching stems with tendrils from a tuberous root system. Their leaves are alternately arranged, with flowers borne in raceme-like clusters, often toward the ends of the stems. The bell-shaped flowers have five tepals usually in shades of pink or purplish, and sometimes yellowish or white. The stamens are joined at the bases, forming a tube.

Species include:

Antigonon flavescens S.Watson – lovechain Antigonon guatimalense Meisn. Antigonon leptopus Hook. & Arn. – Confederate vine, Mexican coral vine, Mexican creeper, queen's wreath, queen's jewels, chain-of-love, mountain rose coralvine
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Antigonon ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Antigonon es un género con especies de lianas perteneciente a la familia de las poligonáceas.

Descripción

Son herbáceas o trepadoras sufruticosas, o rastreras o trepando por medio de zarcillos desarrollados en el ápice de las inflorescencias; plantas hermafroditas. Hojas cordadas a deltoides, agudas a acuminadas, pecíolos teretes o alados; ócreas pequeñas. Inflorescencias axilares y terminales, racimos o panículas, ejes pubescentes, terminados en un zarcillo simple o ramificado, pedicelos articulados, en fascículos ocreados; perianto con 5 tépalos libres y desiguales, los 3 externos más anchos que los 2 internos, verdes, rojos o blancos, algo acrescentes en el fruto; estambres 8, filamentos unidos en la parte inferior; ovario triquetro, estilos 3; estigmas peltados. El fruto es un aquenio obtusamente 3-angulado, envuelto por el cáliz acrescente, café y lustroso.[2]

Distribución

Son endémicas de Centroamérica en Honduras, México y Panamá.[3]

Taxonomía

Antigonon fue descrito por Stephan Ladislaus Endlicher y publicado en Genera Plantarum 4: 310. 1837.[2]​ La especie tipo es: Antigonon leptopus Hook. & Arn.

Especies

Referencias

 1. Sinónimos en Tropicos
 2. a b «Antigonon». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultado el 5 de junio de 2012.
 3. Distribución en Tropicos
 4. The Plant List

 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Antigonon: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Antigonon es un género con especies de lianas perteneciente a la familia de las poligonáceas.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Antigonon ( Croatian )

provided by wikipedia hr Croatian

Antigonon (lat. Antigonon), rod grmastih penjačica iz porodice dvornikovki (Polygonaceae). Porstoje tri priznate vrste rasprostranjene po Srednjoj Americi, uključujući i Meksiko. Vrsta Antigonon leptopus introducirana je po mnogim državama širom svijeta.[1]

Vrste

 1. Antigonon flavescens
 2. Antigonon guatemalense
 3. Antigonon leptopus
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Na Zajedničkom poslužitelju postoje datoteke vezane uz: Antigonon
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o: Antigonon

Izvori

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori i urednici Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia hr Croatian

Antigonon: Brief Summary ( Croatian )

provided by wikipedia hr Croatian

Antigonon (lat. Antigonon), rod grmastih penjačica iz porodice dvornikovki (Polygonaceae). Porstoje tri priznate vrste rasprostranjene po Srednjoj Americi, uključujući i Meksiko. Vrsta Antigonon leptopus introducirana je po mnogim državama širom svijeta.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori i urednici Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia hr Croatian

Air mata pengantin ( Indonesian )

provided by wikipedia ID

Air mata pengantin (Antigonon) adalah tumbuhan memanjat (liana) anggota suku Polygonaceae yang berasal dari Amerika Tengah. Dengan dua atau tiga jenis anggota, tumbuhan ini adalah penghias taman yang populer. Pada masa kolonial Belanda, air mata pengantin menjadi penghias taman dan pekarangan. Tumbuhan ini dapat dengan cepat tumbuh dan menjadi gulma.

 src=
Bunga air mata pengantin (A. leptopus)
 src= Artikel bertopik tumbuhan ini adalah sebuah rintisan. Anda dapat membantu Wikipedia dengan mengembangkannya.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Penulis dan editor Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ID

Antigonon ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Antigonon[3] (Antigonon Endl.) – rodzaj rośliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się trzy gatunki o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejne dwa taksony mają status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych)[4]. Występuje naturalnie w Ameryce Centralnej[5]. Antigonon cienkoogonkowy jest rozpowszechniony jako roślina ozdobna i w różnych miejscach dziczeje. Bulwiaste korzenie, młode liście i kwiaty tego gatunku są jadalne[3].

Morfologia

Pokrój
Byliny o pnących pędach (pnącza). Korzenie są bulwiaste. Wąsy czepne rozwijają się w kątach pędów i na ich szczytach[6].
Liście
Ulistnienie jest naprzemianległe, ogonkowe. Blaszka liściowa jest pojedyncza, całobrzega. Gatka błoniasta, zazwyczaj nietrwała[6].
Kwiaty
Promieniste, obupłciowe, zebrane w pęczki przypominające grona, rozwijają się w kątach pędów i na ich szczytach. Listków okwiatu jest 5, są zrośnięte u podstawy, przypominają płatki, tworzą okwiat o dzwonkowatym kształcie, rosnący także po przekwitnięciu. Mają 8 pręcików zrośniętych do połowy, tworząc rurkę przyrośniętą do okwiatu. Zalążnia jest górna, jednokomorowa[6].
Owoce
Niełupki[6].

Systematyka

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Należy do podrodziny Polygonoideae, rodziny rdestowatych (Polygonaceae), rzędu goździkowców (Caryophyllales) w obrębie dwuliściennych właściwych[1].

Lista gatunków[4]

Przypisy

 1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-02-02].
 2. a b Antigonon (ang.). Index Nominum Genericorum (ING). [dostęp 2 lutego 2017].
 3. a b Jens G. Rohwer: Atlas roślin tropikalnych. Warszawa: Horyzont, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, 2002, s. 200. ISBN 83-7311-378-9.
 4. a b Antigonon (ang.). The Plant List. [dostęp 2 lutego 2017].
 5. D.J. Mabberley: The Plant-book: A Portable Dictionary of the Vascular Plants (Second Edition). Cambridge University Press, 1997, s. 44. ISBN 978-0-521-41421-0. (ang.)
 6. a b c d Antigonon (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 2 lutego 2017].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Antigonon: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Antigonon (Antigonon Endl.) – rodzaj rośliny z rodziny rdestowatych (Polygonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajdują się trzy gatunki o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejne dwa taksony mają status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w Ameryce Centralnej. Antigonon cienkoogonkowy jest rozpowszechniony jako roślina ozdobna i w różnych miejscach dziczeje. Bulwiaste korzenie, młode liście i kwiaty tego gatunku są jadalne.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Antigonon ( Portuguese )

provided by wikipedia PT

Antigonon é um género botânico pertencente à família Polygonaceae[1].

 1. «Antigonon — World Flora Online». www.worldfloraonline.org. Consultado em 19 de agosto de 2020
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Antigonon: Brief Summary ( Portuguese )

provided by wikipedia PT

Antigonon é um género botânico pertencente à família Polygonaceae.

«Antigonon — World Flora Online». www.worldfloraonline.org. Consultado em 19 de agosto de 2020 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Chi Ti gôn ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Chi Ti-gôn hay còn gọi chi hiếu nữ, Ăng-ti-gôn (danh pháp khoa học: Antigonon) là tên gọi chung để chỉ chi thực vật thuộc họ Rau răm (Polygonaceae), có nguồn gốc từ Trung Mỹ.

Các loài

Cơ sở dữ liệu của IPNI liệt kê các loài sau:

Tuy nhiên, nhiều tài liệu khác lại cho rằng chi này chỉ chứa khoảng 2-4 loài, phổ biến nhất đề cập tới A. leptopus, A. cinerascens, A. flavescensA. guatemalense.

Ti-gôn có thể bám vào giàn hoặc bất cứ vật gì ở gần để leo lên độ cao 9–12 m, là loại cây thường xanh tại các vùng khí hậu không có băng giá, lá hình trái tim kích thước khoảng 4 cm, mùa hè ra hoa thành chùm với các sắc độ từ trắng đến hồng và đỏ san hô. Ti-gôn dễ trồng, cần nhiều ánh nắng để ra được nhiều hoa, ưa đất ẩm nhưng cũng chịu được đất khô hạn.

Tại Việt Nam, loài du nhập là A. leptopus, thường được trồng leo tường rào hoặc giàn cho đẹp và lấy bóng mát.

Trong văn hóa đại chúng

Hai sắc hoa ti-gôn là một bài thơ nổi tiếng của tác giả T.T.Kh. viết về loài hoa này.

Hình ảnh

Tham khảo

Liên kết ngoài

 src= Wikispecies có thông tin sinh học về Chi Ti gôn src= Wikimedia Commons có thư viện hình ảnh và phương tiện truyền tải về Chi Ti gôn
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Chi Ti gôn: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Chi Ti-gôn hay còn gọi chi hiếu nữ, Ăng-ti-gôn (danh pháp khoa học: Antigonon) là tên gọi chung để chỉ chi thực vật thuộc họ Rau răm (Polygonaceae), có nguồn gốc từ Trung Mỹ.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

珊瑚藤属 ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

珊瑚藤属学名Antigonon)是蓼科下的一个属,为藤本植物。该属共有约8种,分布于热带美洲[1]

参考文献

 1. ^ 中国种子植物科属词典. 中国数字植物标本馆. (原始内容存档于2012-04-11).

外部链接

小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑

珊瑚藤属: Brief Summary ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

珊瑚藤属(学名:Antigonon)是蓼科下的一个属,为藤本植物。该属共有约8种,分布于热带美洲

license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑