Żółwiak szanghajski[2] (Rafetus swinhoei), określany też nazwą żółwia Jangcy – gatunek dużego żółwia z rodziny żółwiaków (Trionychidae), jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem żółwi – znajduje się na opracowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Przetrwania Żółwi (The Turtle Survival Alliance) liście 25 najbardziej zagrożonych żółwi świata.
Południowe Chiny i północny Wietnam. W 2008 roku potwierdzono istnienie czterech osobników (trzy samce i jedna samica). W 2004 było 6 osobników.
Duży żółw osiągający do 109 cm długości i 120-140 kg masy ciała.
Żółwiak szanghajski był odławiany dla smacznego mięsa, karapaks i kości wykorzystywano w medycynie ludowej. Przypuszczalnie żywe okazy były sprzedawane w celach handlowo-hobbystycznych. Jedyne potwierdzone miejsce jego występowania jest silnie zanieczyszczone[3].
Po odnalezieniu w 2008 jedynej żyjącej samicy żółwiaka szanghajskiego, nazwanej China Girl, podjęto próbę skojarzenia jej z jednym z samców[4]. Po śmierci w styczniu 2016 samca żyjącego w jeziorze Hoan Kiem w centrum Hanoi, według naukowców z The Turtle Survival Alliance pozostały przy życiu 3 osobniki - para w ogrodzie zoologicznym w Suzhou w Chinach oraz jeden osobnik w objętym ochroną jeziorze w Wietnamie. Czyni to ten gatunek najbardziej zagrożonym wyginięciem żółwiem na świecie[5].
Żółwiak szanghajski (Rafetus swinhoei), określany też nazwą żółwia Jangcy – gatunek dużego żółwia z rodziny żółwiaków (Trionychidae), jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem żółwi – znajduje się na opracowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Przetrwania Żółwi (The Turtle Survival Alliance) liście 25 najbardziej zagrożonych żółwi świata.