Multimedia w Wikimedia Commons Echinops bannaticus Rochel ex Schrad. – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Compositae Gis.). Występuje naturalnie w Europie[2][4].
Rozmieszczenie geograficzne
Rośnie naturalnie w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii, Macedonii, Albanii, Grecji, Bułgarii oraz Rumunii. Rośnie między innymi na terenie macedońskiego Parku Narodowego Galiczicy[5]. Ponadto został naturalizowany w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ma status gatunku zawleczonego w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Francji, Belgii oraz Szwajcarii[2][4].
Morfologia
- Pokrój
- Bylina o wyprostowanej, sztywnej, czasem rozgałęzionej łodydze. Dorasta do 10 (–15) cm wysokości[6].
- Liście
- Są kolczaste i głęboko wcięte. Dorastają do 35 cm długości. Z wierzchu mają ciemnozielona barwę, natomiast od spodu są białawe[6].
- Kwiaty
- Mają kulisty kształt. Podobne są do kwiatów ostu. Mają szaroniebieską barwę. Dorastają do 5 cm średnicy[6].
Biologia i ekologia
Kwitnie latem[6].
Zastosowanie
Roślina bywa uprawiana jako roślina ozdobna[2].
Wyhodowano takie kultywary jak:
- 'Taplow Blue' – łodyga ma liście i jest sztywna. Liście są kłujące. Z wierzchu mają ciemnozielona barwę, natomiast od spodu są białawe. Kwiaty mają kulisty kształt i stalowo-niebieską barwę[7]. Dorastają do 5 cm średnicy. Kwitnie od lipca do sierpnia. Lubi stanowiska w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu. Preferuje gleby ubogie, dobrze przepuszczalne[8].
- 'Blue Glow' – dorasta do 60–90 cm wysokości oraz 38–45 cm szerokości. Liście są srebrno-szare lub niebiesko-zielone. Kwiaty mają niebieską barwę. Kwitną od połowy lata do wczesnej jesieni. Jest odporny na mróz – może rosnąć do 3a strefy mrozoodporności. Dobrze radzi sobie w czasie suszy. Lubi stanowiska w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu. Niektóre części rośliny są trujące w przypadku połknięcia. Czasami w przypadku kontaktu ze skórą może powodować podrażnienie lub reakcje alergiczne[9]. Nadaje się na kwiat cięty[10]. Odmiana ta jest bardzo podobna do E.ritro z liśćmi, które są głęboko wcięte i owłosione[11].
Przypisy