dcsimg
Image of Indonesian mimic octopus
Creatures » » Animal » » Molluscs » Cephalopods » » Octopodidae »

Indonesian Mimic Octopus

Thaumoctopus mimicus Norman & Hochberg 2005

Thaumoctopus mimicus ( Polish )

provided by wikipedia POL

Thaumoctopus mimicusgatunek głowonoga z rodziny ośmiornicowatych (Octopodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Thaumoctopus[1]. Wykazuje duże zdolności mimetyczne i jest pierwszym znanym nauce zwierzęciem upodabniającym się do wielu różnych gatunków jadowitych lub drapieżnych zwierząt morskich. Podobnie jak Wunderpus photogenicus, z którym jest często mylony, zyskał dużą popularność zanim doczekał się naukowego opisu.

Historia odkrycia

W połowie lat 80. XX wieku podwodni fotografowie odkryli ośmiornicę, której wkrótce nadano pseudonim mimic octopus (czyli ośmiornica naśladująca, mimetyczna) – ze względu na zdolność upodabniania się kształtem i zachowaniem do innych zwierząt morskich przebywających w jej otoczeniu[2]. Naukowego opisu gatunku dokonali Mark D. Norman i F. G. Hochberg w 2005 roku[3].

Występowanie

Gatunek o indopacyficznym zasięgu występowania – od Morza Czerwonego po Archipelag Malajski, od Malezji i Filipin przez Indonezję i Papua-Nową Gwineę po Nową Kaledonię[2]. Zasiedla płytkie wody (0,5–37 m p.p.m.) o miękkim, piaszczystym lub mulistym podłożu.

Budowa ciała

Ośmiornice z tego gatunku charakteryzują się wydłużonymi i wąskimi ramionami, zdolnymi do autotomii[3], oraz specyficznym wzorem ubarwienia. Bazowym kolorem ramion jest ciemny brąz, a na jego tle rozłożone są kremowe lub białe paski i plamy. Na grzbietowej powierzchni płaszcza widoczny jest biały wzór w kształcie łzy, a w tylnej części płaszcza biała plama w kształcie litery U.

 src=
Thaumoctopus mimicus z ramionami ukrytymi w podłożu

Długość płaszcza wynosi 58 mm, a rozpiętość ramion ośmiornicy – 600 mm[4].

Tryb życia

Thaumoctopus mimicus żywi się małymi rybami i skorupiakami grzebiącymi w podłożu. Zajmuje puste kryjówki innych zwierząt lub kopie własne. Jest aktywny w ciągu dnia. Przebywa na odsłoniętych obszarach dna morskiego, przez co jest narażony na ataki wielu drapieżników. Zdolności mimetyczne zwiększają jego szanse pozostania niezauważonym lub zniechęcenia potencjalnego napastnika. W tym celu upodabnia się do fląder, skrzydlic lub węży morskich, a także żmijakowatych, ukwiałów, ogończy, ustonogich i innych jadowitych lub drapieżnych zwierząt[4]. Podobne zdolności naśladowania wyglądu i zachowania innego gatunku wykryto u innych ośmiornic[5], ale żadna z nich nie naśladuje tak wielu gatunków.

Przypisy

  1. P. Bouchet: Thaumoctopus mimicus Norman & Hochberg, 2005 (ang.). World Register of Marine Species, 2010. [dostęp 28 listopada 2011].
  2. a b J. Nabhitabhata, C. Sukhsangchan. New photographic record of mimic octopus in the Gulf of Thailand. „Phuket Marine Biological Center Reserach Bulletin”. 68, s. 31–34, 2007 (ang.). (pdf)
  3. a b Mark D. Norman, F. G. Hochberg. The "Mimic Octopus" (Thaumoctopus mimicus n. gen. et sp.), a new octopus from the tropical Indo-West Pacific (Cephalopoda: Octopodidae). „Molluscan Research”. 25 (2), s. 57–70, 2005 (ang.).
  4. a b Norman et al. Dynamic mimicry in an Indo-Malayan octopus. „Proceedings of the Royal Society B”. 268, s. 1755–1758, 2001. DOI: 10.1098/rspb.2001.1708 (ang.).
  5. Hanlon et al. A "Mimic Octopus" in the Atlantic: Flatfish Mimicry and Camouflage by Macrotritopus defilippi. „The Biological Bulletin”. 218 (1), s. 15–24, 2010 (ang.).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Thaumoctopus mimicus: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Thaumoctopus mimicus – gatunek głowonoga z rodziny ośmiornicowatych (Octopodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Thaumoctopus. Wykazuje duże zdolności mimetyczne i jest pierwszym znanym nauce zwierzęciem upodabniającym się do wielu różnych gatunków jadowitych lub drapieżnych zwierząt morskich. Podobnie jak Wunderpus photogenicus, z którym jest często mylony, zyskał dużą popularność zanim doczekał się naukowego opisu.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL