Szczeć (Dipsacus L.) – rodzaj roślin z rodziny szczeciowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego 15 gatunków[3]. Pochodzą z obszarów o umiarkowanym klimacie w Europie, Azji i Afryce Północnej[3].
Rośliny dwuletnie i krótkowieczne byliny, blisko spokrewnione z rodzajem driakiew (Scabiosa)[3]. Pędy wzniesione, tęgie, ulistnienie naprzeciwległe. Kwiaty zebrane w beczułkowate koszyczki wyrastające na długich, wyprostowanych pędach kwiatostanowych. U podstawy każdego koszyczka wyrastają w okółku długie, przypominające kolce (ale elastyczne) podsadki. Kwiaty w koszyczkach są bardzo drobne, białe, różowe lub purpurowe i każdy z nich otoczony jest krótką przysadką.
Należy do rodziny szczeciowatych Dipsacaceae, która wraz z siostrzaną rodziną kozłkowatych Valerianaceae stanowią jedną z linii rozwojowych w obrębie rzędu szczeciowców Dipsacales w grupie euasterids II wchodzącej w skład kladu astrowych (asterids) należącego do dwuliściennych właściwych (eudicots).
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa dereniowe (Cornidae Frohne & U. Jensen ex Reveal), nadrząd Dipsacanae Takht., rząd szczeciowce (Dipsacales Dumort.), rodzina szczeciowate (Dipsacaceae Juss.), podrodzina Dipsacoideae Eaton, plemię Dipsaceae Rchb., rodzaj szczeć (Dipsacus L.)[4].
Szczeć (Dipsacus L.) – rodzaj roślin z rodziny szczeciowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego 15 gatunków. Pochodzą z obszarów o umiarkowanym klimacie w Europie, Azji i Afryce Północnej.