dcsimg

Fraxinus ( Bosnian )

provided by wikipedia emerging languages
 src=
Evropski jasen u cvijet
 src=
Izdanak i listovi Fraxinus angustifolia

Fraxinus je rod stablašica iz porodice Oleaceae, red Lamiales.[2]

Ovaj rod cvjetnica uključuje 45–65 vrsta, obično srednjih do velikih stabla šica, uglavnom listopadnih, iako je nekoliko suptropskih vrsta zimzeleno. Rod je rasprostranjen u većem dijelu Europe, Azije i Sjeverne Amerike.[3][4][5][6][7]

Listovi su suprotni (rijetko po od tri), i uglavnom perasto složeni, a jednostavni u nekolicini vrsta. Sjemenke, popularno poznate kao "sjemenke helikopteri", su vrsta ploda poznata kao samara. Većina vrsta "Fraxinus" vrsta su dvodome, s muškim i ženskim cvjetovima na odvojenim biljkama,[8] ali spol se ispoljava kao kontinuitet između muških i ženskih jedinki, kojima dominiraju jednospolna stabla. S godinama jasen može mijenjati svoju seksualnu funkciju iz pretežno muškog i hermafroditskog prema ženskosti; ako se uzgaja kao ukrasna biljka treba uključiti oba spola.

Cvjetovi su dvospolni ili jednospolni i jednodomni, skupljeni u sastavljene pseudoštitove. Ocvijeće je najčešće sastavljeno od četiri latice, kod nekih vrsta dvije ili ih nema. Plod je oraščić – sa krilcima. Drvo je tvrdo i cijenjeno za izradu namještaja, brodova, muzičkih instrumenata, za ogrjev itd.

Odabrane vrste

Na osnovu filogenetske analize, vrste jasena raspoređene su u sekcije.[9][10]

Sekcija Dipetalae
Sekcija Fraxinus
Sekcija Melioides sensu lato
Sekcija Melioides sensu stricto
Sekcija Ornus
Sekcija Pauciflorae
Sekcija Sciadanthus

Galerija

Reference

  1. ^ Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen
  2. ^ "Sunset Western Garden Book". 1995. str. 606–607. Nedostaje ili prazan |url= (pomoć)
  3. ^ "Fraxinus". World Checklist of Selected Plant Families. Kew Royal Botanical Gardens. Pristupljeno 16. 4. 2016.
  4. ^ "Fraxinus". Altervista Flora Italiana. Pristupljeno 16. 4. 2016.
  5. ^ "Fraxinus Linnaeus, Sp. Pl. 2: 1057. 1753". Flora of China. str. 273 – preko 衿属 qin shu.
  6. ^ Philips, Roger (1979). Trees of North America and Europe: A Guide to Field Identification, Revised and Updated. New York: Random House. ISBN 0-394-50259-0. Šablon:Oclc.
  7. ^ "Genus Fraxinus". US Department of Agriculture. Pristupljeno 21. 8. 2016.
  8. ^ "Monoecious and dioecious plants". saylorplants.com. Pristupljeno 15. 4. 2013.
  9. ^ "Systematics of Fraxinus (Oleaceae) and evolution of dioecy" (PDF). Pristupljeno 28. 8. 2016.
  10. ^ Hinsinger, Damien Daniel; Basak, Jolly; Gaudeul, Myriam; Cruaud, Corinne; Bertolino, Paola; Frascaria-Lacoste, Nathalie; Bousquet, Jean (21. 11. 2013). "The Phylogeny and Biogeographic History of Ashes ( Fraxinus, Oleaceae) Highlight the Roles of Migration and Vicariance in the Diversification of Temperate Trees". PLOS ONE. 8 (11): e80431. doi:10.1371/journal.pone.0080431. PMC 3837005. PMID 24278282.
  11. ^ "Species Records of Fraxinus". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Pristupljeno 22. 2. 2010.
  12. ^ "Fraxinus L." ITIS Standard Reports. Integrated Taxonomic Information System. Pristupljeno 22. 2. 2010.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori i urednici Wikipedije

Fraxinus: Brief Summary ( Bosnian )

provided by wikipedia emerging languages
 src= Evropski jasen u cvijet  src= Izdanak i listovi Fraxinus angustifolia

Fraxinus je rod stablašica iz porodice Oleaceae, red Lamiales.

Ovaj rod cvjetnica uključuje 45–65 vrsta, obično srednjih do velikih stabla šica, uglavnom listopadnih, iako je nekoliko suptropskih vrsta zimzeleno. Rod je rasprostranjen u većem dijelu Europe, Azije i Sjeverne Amerike.

Listovi su suprotni (rijetko po od tri), i uglavnom perasto složeni, a jednostavni u nekolicini vrsta. Sjemenke, popularno poznate kao "sjemenke helikopteri", su vrsta ploda poznata kao samara. Većina vrsta "Fraxinus" vrsta su dvodome, s muškim i ženskim cvjetovima na odvojenim biljkama, ali spol se ispoljava kao kontinuitet između muških i ženskih jedinki, kojima dominiraju jednospolna stabla. S godinama jasen može mijenjati svoju seksualnu funkciju iz pretežno muškog i hermafroditskog prema ženskosti; ako se uzgaja kao ukrasna biljka treba uključiti oba spola.

Cvjetovi su dvospolni ili jednospolni i jednodomni, skupljeni u sastavljene pseudoštitove. Ocvijeće je najčešće sastavljeno od četiri latice, kod nekih vrsta dvije ili ih nema. Plod je oraščić – sa krilcima. Drvo je tvrdo i cijenjeno za izradu namještaja, brodova, muzičkih instrumenata, za ogrjev itd.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori i urednici Wikipedije