dcsimg

Jaseň (rod) ( Slovak )

provided by wikipedia SK

Jaseň (Fraxinus) je rod listnatých stromov z čeľade olivovité. Zahŕňa približne 60 druhov, ide o stredné až väčšie opadavé stromy, aj keď niektoré subtropické druhy sú neopadavé.[1]

Na území Slovenska sa vyskytujú dva druhy[2]: najrozšírenejší jaseň štíhly (Fraxinus excelsior) a jaseň mannový (Fraxinus ornus). Mohutné jasene ešte v 90-tych rokoch min. st. rástli v masíve Popričného (995 m n. m.; Vihorlatské vrchy). Jaseň s obvodom cca 5 m v prsnej výške rastie dodnes na stratovulkáne Bradlo v (840 m n. m.; Slanských vrchoch, neďaleko prameniska Zimného potoka. Plošne väčšie porasty jaseňov pokrývajú miestami južné svahy planiny Horný vrch a Zádielskej planiny v Slovenskom krase.

Mytológia

V eddických piesňach z 13. storočia a ďalších dokumentov týkajúcich sa severskej mytológie, existoval mytologický jaseň zvaný Yggdrasil slúži ako centrum sveta.

Referencie

  1. Fraxinus [online]. efloras.org, [cit. 2011-01-05]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Nada Machkova a Zuzana Kmeťová. Jasene [online]. SAZP, [cit. 2011-01-05]. Dostupné online. (po slovensky / po anglicky)

Iné projekty

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK

Jaseň (rod): Brief Summary ( Slovak )

provided by wikipedia SK

Jaseň (Fraxinus) je rod listnatých stromov z čeľade olivovité. Zahŕňa približne 60 druhov, ide o stredné až väčšie opadavé stromy, aj keď niektoré subtropické druhy sú neopadavé.

Na území Slovenska sa vyskytujú dva druhy: najrozšírenejší jaseň štíhly (Fraxinus excelsior) a jaseň mannový (Fraxinus ornus). Mohutné jasene ešte v 90-tych rokoch min. st. rástli v masíve Popričného (995 m n. m.; Vihorlatské vrchy). Jaseň s obvodom cca 5 m v prsnej výške rastie dodnes na stratovulkáne Bradlo v (840 m n. m.; Slanských vrchoch, neďaleko prameniska Zimného potoka. Plošne väčšie porasty jaseňov pokrývajú miestami južné svahy planiny Horný vrch a Zádielskej planiny v Slovenskom krase.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori a editori Wikipédie
original
visit source
partner site
wikipedia SK