dcsimg
Image of edelweiss
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Composite Family »

Edelweiss

Leontopodium nivale (Ten.) Huet ex Hand.-Mazz.

Білотка альпійська ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Ботанічні характеристики

Багаторічна трав'яниста рослина.

Походження назви

Наукова назва роду (Leontopodium) походить від грецьких слів, які означають «лев'яча лапа».

Поширення

Росте на вапнякових скелях в альпійському та субальпійському поясах. Трапляється дуже рідко в Українських Карпатах, зокрема на вершинах гір Близниці, Ненєски, у найбільш важкодоступних місцях, на стрімких скелях, але і там зазнає винищення. Білотка альпійська зростає не тільки в Карпатах; росте в горах Західної Європи (зокрема Альпах), на Балканах. Близькі види трапляються в горах Середньої Азії, на Далекому Сході.

Білотка у легендах

Рослина вважається символом мужності й кохання і у всіх гірських народів овіяна поетичним ореолом легенд. Цю рослину дуже поважають у Карпатах. У Швейцарії її називають Edelweiß від німецьких слів «благородний», «білий». Іноді едельвейс іменують «королевою квітів» або «принцесою Альп», а наукова назва Leontopodium означає «левова лапа». Про романтичну квітку багато регіонів складають свої власні легенди. Для різних народів гірський едельвейс означає одне і теж: любов, відданість, відвагу.

Естетичні характеристики

Горизонтально відхилені, густо опушені приквіткові листочки білотки, що оточують суцвіття-кошики, надають їй вигляду чудової сріблястої багатопроменевої зірки. Недарма у Франції едельвейс називають «зіркою полонин», в Італії — «квіткою скель», а у нас в Карпатах — «шовковою косицею».

Охорона

Повсюдно охороняється законом. Занесена до Червоної книги України. Потребує найсуворішої охорони. В той же час рослину легко розводити в культурних умовах. Не слід думати, що екземпляри квіток білотки, які масово продають туристам на сувенірних розкладках, є зібраними в природі. Їхнє походження — з грядок місцевих господинь[4].

Примітки

  1. Randall J. Bayer, Christopher F. Puttock, and Scot A. Kelchner (2000). Phylogeny of South African Gnaphalieae (Asteraceae) based on two noncoding chloroplast sequences. American Journal of Botany 87 (2): 259–272. JSTOR 2656914. PMID 10675314. doi:10.2307/2656914.
  2. Довідник назв рослин України від Наукового товариства імені Шевченка, Лісівничої академії наук України, за участю працівників Державного природознавчого музею НАН України та студентів і викладачів Прикарпатського лісогосподарського коледжу; розробка веб-ресурсу: Третяк Платон Романович
  3. а б Leontopodium alpinum // Ю. Кобів. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин (Серія «Словники України»). — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — ISBN 966-00-0355-2.
  4. Закарпатець творить картини з ...квітів, трав, гілок, коріння
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK