Caryophyllales je red biljaka cvjetnica iz razreda Magnoliopsida. Skupa sa redovima Polygonales i Plumbaginales, Cronquistov sistem ih klasificira u podrazred Caryophyllidae, sa 12 porodica.[1][2][3]
Takhtajanov sistem (1997) ih također uključuje u podrazred Caryophyllidae, pobliže nadredu Caryophyllanae, a Robert F. Thorne. 1992. u nadred Caryophyllana.
Kao i kod svih takson, opisivanje Caryophyllales promijenilo se unutar različitih klasifikacijskih sustava. Svi sustavi prepoznaju jezgro porodica sa centrospermnim ovulama i sjemenkama. Noviji tretmani proširili su ovu skupinu na mnoge mesožderne biljke. Sistematičari nisu odlučili da li kariofil treba smjestiti unutar rozidnog kompleksa ili sestrinski red u asteridnom kladusu. Moguću vezu između simpatričnih angiospermi i kariofilskih supstanci pretpostavili su Bessey, Hutchinson i drugi.[4] Caryophyllales je odvojen na dva podreda: Caryophyllineae i Polygonineae. Ranije (a ponekad i danas postoje) prepoznati su kao dva reda, Polygonales i Caryophyllales.
U APG IV, uključene su ‘Kewaceae, Macarthuriaceae, Microteaceae i Petiveriaceae.[5]
Kao što je APG III sistem (2009) ograničeno, ovaj red uključuje iste porodice kao APG II sistem (vidi dolje) plus nove porodice: Limeaceae, Lophiocarpaceae, Montiaceae, Talinaceae i Anacampserotaceae.
Kao što je opisano u APG II sistemu (2003), ovaj red uključuje poznate biljke poput kaktusa , karanfila, špinata, repa, rabarbara, [[muholovka], biljke mesožderke i Bougainvillea. Nedavni molekulskii i biohemijski dokazi razriješili su dodatne, kladitički dobro podržane unutar ovog reda.
Ovo predstavlja malu promjenu u odnosu na APG sistem iz 1998
Caryophyllales je red biljaka cvjetnica iz razreda Magnoliopsida. Skupa sa redovima Polygonales i Plumbaginales, Cronquistov sistem ih klasificira u podrazred Caryophyllidae, sa 12 porodica.
Takhtajanov sistem (1997) ih također uključuje u podrazred Caryophyllidae, pobliže nadredu Caryophyllanae, a Robert F. Thorne. 1992. u nadred Caryophyllana.