dcsimg

Десятиногі ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Особливості біології

 src=
Зовнішня будова рака широкопалого: 1-довгастий вусик, 2-око, 3-короткий вусик, 4-щелепи, 5-ногощелепи, 6-клешня, 7-ходильні ноги, 8-черевні ноги, 9-плавальні ніжки, 10-черевце, 11-головогруди

Опорно-руховий апарат

Хітиновий панцир утворює складний скелет — каркас тіла рака. На відміну від тіла червів, рак не має шкірно-мускульного мішка. Мускулатура тварини представлена окремими пучками м'язів, що прикріплюються до хітинового панцира. Всі внутрішні органи містяться у змішаній порожнині тіла.

Травна, нервова і статева системи. 1 — нервовий ланцюжок, 2 — навкологлоткове кільце, 3 — травна система, 4 — статева система, 5 — підглотковий нервовий вузол
 src=
Видільна і кровоносна системи. 1 — видільна система, 2 — зябра, 3 — кровоносна система

Травна система

Травна система починається ротом, далі розташований стравохід, який переходить у шлунок, що складається з двох відділів: жувального й цідильного. Стінки жувального відділу мають спеціальні хітинові вирости (вапняні хітинові зубці), котрі перетирають їжу. У цідильному відділі їжа фільтрується (диференціюється за допомогою складного апарату, що фільтрує). При цьому дуже крупні харчові частки виключаються з травлення, а ті, що пройшли через фільтр, поступають в травну залозу — складну систему виростів середньої кишки, де відбувається власне переварювання і всмоктування. Неперетравлені залишки виводяться назовні через анальний отвір, розташований на тельсоні (анальній лопаті).

Видільна система

Видільна система рака має вигляд круглих зелених залоз. Вони містяться під панциром на спинному боці і відкриваються назовні біля основних вусиків.

Дихальна система

У рака під панциром біля основних ніг розташовані зябра. Це перисті вирости тіла. Вода омиває зябра, і розчинений у ній кисень потрапляє в кров, а вуглекислий газ із крові виділяється у воді.

 src=
Внутрішня будова річкового рака. 1 — шлунок, травна залоза («печінка»), 2 — передня артерія, 4 — серце, 5 — верхня черевна артерія, 6 — черевний нервовий ланцюжок, 7 — зябра

Кровоносна система

Кровоносна система в річкового раки незамкнута, тобто кров із судин витікає безпосередньо в порожнину тіла. Розчинений у воді кисень проникає через зябра в кров, а вуглекислий газ, що накопичився в крові, через зябра виводиться назовні.

Нервова система

Нервова система складається з навкологлоткового нервового кільця і черевного нервового ланцюжка. Нерви, що відходять від навкологлоткового кільця, пов'язані з органами чуття і ротовим апаратом, а ті, що відходять від нервового ланцюжка, — з внутрішніми органами.

Органи чуття

Органи чуття у рака добре розвинені. Складні очі розташовані на рухливих стебельцях, що дає йому змогу дивитися в різні боки, не повертаючи тіла. Кожне око утворене численними вічками, кількість яких з віком зростає. Вічко бачить лише якусь невеличку частинку зображення, і тільки усі вічка разом можуть сприйняти його цілком. Таке око називається фасетковим, а кожне вічко у ньому — фасеткою.

Таксономія

 src=
Краби (Brachyura)
 src=
Креветки (Caridea)

Сучасна класифікація налічує два підряди та 12 інфрарядів:[1]

Ряд Decapoda Latreille, 1802

Види

Кількість видів цього ряду становить майже половину усіх представників класу Ракоподібні. Найвідоміші ряду Десятиногих — це креветки (Caridea), морські ракиомари (Nephropidae, іноді Homaridae), лангусти (Panulirus), краби (Brachyura).

Примітки

  1. Sammy De Grave, N. Dean Pentcheff, Shane T. Ahyong et al. (2009). A classification of living and fossil genera of decapod crustaceans. Raffles Bulletin of Zoology. Suppl. 21: 1–109.

Джерела

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK