Astrovité (lat. Asteraceae) je počtom druhov veľmi veľká a rozšírená čeľaď kvitnúcich rastlín (Angiospermae).[2][3]
Čeľaď v súčasnosti obsahuje viac ako 23 600 druhov v 1 620 rodoch a 13 podčeľadí.[4] Počtom druhov ich predčí iba čeľaď vstavačovité (Orchidaceae)[2][5] Viaceré druhy majú súkvetie vo forme úboru (anthodium): má strapcovitý tvar, kvetné lôžko je rozšírené terčovito.[6] Listy sú jednoduché.
Latinský názov Asteraceae pochádza z rodu Aster, z gréckeho ἀστήρ, ktoré znamená „hviezda“, a odkazuje na hviezdicový tvar kvetenstva. Compositae je starší ale stále platný názov, ktorý odkazuje na fakt, že čeľaď je jedna z mála krytosemenných rastlín, ktoré majú pseudanthium (súkvetie pripomínajúce jednoduchý kvet)[6][7]
Viaceré astrovité sú byliny, ale mnohé sú aj kríky, viniče alebo stromy. Astrovité sú rozšírené celosvetovo, z polárnych oblastí po trópy, kolonizujúce široký rozsah biotopov. Najviac sú rozšírené v suchých a polosuchých oblastiach subtropických a chladnejších zemepisných šírkach.[8] Astrovité reprezentujú skoro 10 % autochtónnej flóry vo viacerých regiónoch sveta.
Je to ekonomicky dôležitá čeľaď, poskytujúca olej, šalát, bylinné čaje, náhradné sladivá, semená a iné. Niektoré rody majú záhradnícky význam, napr. nechtík lekársky (Calendula officinalis), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), viaceré sedmokrásky, turice, chryzantémy, cínie, georgíny a helenia. Viaceré druhy sú dôležité liečivé rastliny (grindélia, rebríček obyčajný a iné).[9] Množstvo druhov sa považuje za invazívne, ako napr. známa púpava lekárska v Severnej Amerike, ktorú tam doniesli Európania.
Podčeľade:
Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Asteraceae na anglickej Wikipédii.
Astrovité (lat. Asteraceae) je počtom druhov veľmi veľká a rozšírená čeľaď kvitnúcich rastlín (Angiospermae).
Čeľaď v súčasnosti obsahuje viac ako 23 600 druhov v 1 620 rodoch a 13 podčeľadí. Počtom druhov ich predčí iba čeľaď vstavačovité (Orchidaceae) Viaceré druhy majú súkvetie vo forme úboru (anthodium): má strapcovitý tvar, kvetné lôžko je rozšírené terčovito. Listy sú jednoduché.
Latinský názov Asteraceae pochádza z rodu Aster, z gréckeho ἀστήρ, ktoré znamená „hviezda“, a odkazuje na hviezdicový tvar kvetenstva. Compositae je starší ale stále platný názov, ktorý odkazuje na fakt, že čeľaď je jedna z mála krytosemenných rastlín, ktoré majú pseudanthium (súkvetie pripomínajúce jednoduchý kvet)
Viaceré astrovité sú byliny, ale mnohé sú aj kríky, viniče alebo stromy. Astrovité sú rozšírené celosvetovo, z polárnych oblastí po trópy, kolonizujúce široký rozsah biotopov. Najviac sú rozšírené v suchých a polosuchých oblastiach subtropických a chladnejších zemepisných šírkach. Astrovité reprezentujú skoro 10 % autochtónnej flóry vo viacerých regiónoch sveta.
Je to ekonomicky dôležitá čeľaď, poskytujúca olej, šalát, bylinné čaje, náhradné sladivá, semená a iné. Niektoré rody majú záhradnícky význam, napr. nechtík lekársky (Calendula officinalis), echinacea purpurová (Echinacea purpurea), viaceré sedmokrásky, turice, chryzantémy, cínie, georgíny a helenia. Viaceré druhy sú dôležité liečivé rastliny (grindélia, rebríček obyčajný a iné). Množstvo druhov sa považuje za invazívne, ako napr. známa púpava lekárska v Severnej Amerike, ktorú tam doniesli Európania.